Robotlar Uzun Süredir Aramızda: Dünyanın ilk Robotu Aslında 1773’te İnşa Edildi!

Robotlar günümüzde yeni popülerlik kazanmaya başlayan bir kavram gibi dursa da aslında uzun süredir aramızdalar. Dünyanın ilk robotu 1773 yılında İsveçli bir mucit tarafından tasarlanmıştı!

Robot kelimesi kelime dağarcığımızda giderek daha yaygınlaşıyorken birçok kişi bunu yeni bir şey olarak kabul ediyor.

Ancak 1773’te yap’Drawing Boy Automata’ adlı bu robot, robotların aslında düşündüğümüzden daha eski bir teknoloji olduğunu kanıtlıyor. Ancak, o dönemde insanlar bu tür teknolojilere robot değil, makine veya mekanizma olarak atıfta bulunurlardı.

Bu antik robot, özellikle robotun arkasındaki etkileyici mekanizma zamanından çok ileride olduğu için 18. yüzyılda insanlar tarafından anlaşılamayarak zamanla unutuldu.

Bazı insanlar bu robota ‘Yazar’ adını verdi çünkü yaptığı görev buydu.

Bu robotu yaratan ve geleceğe yönelik vizyon sahibi olan kişi ise Pierre Jaquet-Droz’du.

Pierre, ünlü Automata markasının arkasındaki ilk saat yapımcısıydı. İsviçre’de doğan Pierre, her zaman saatlere ve özellikle nasıl çalıştıklarına ilgi duymuştu. Çok genç yaşlardan itibaren eski saatleri sökerek içindeki karmaşık sistemleri keşfetmeyi seviyordu.

1772’de Pierre, dünyaya teknolojinin gücünü gerçekten göstermek istedi.

Her yeni teknoloji bir sorunu çözmek için yaratılmış olduğu gibi Pierre’in ve o dönemki dünya nüfusunun sorunu olan yazmak ve okuryazarlıktı. Herkes düzgün bir yazar değildi ve çoğu insan nasıl yazılacağını bile bilmiyordu.

İşte bu yüzden Pierre, programlanabilir bir yazma makinesi yaratmaya karar verdi.

Oğlu Henri Louis Jaquet-Droz ve iyi arkadaşı Jean-Frederic Leschot’un yardımıyla, Pierre, Yazar’ı yaratmak için 6 bin ‘den fazla özel mekanik bileşen tasarladı.

Bu makine, İngiliz alfabesinden herhangi bir harfi kalem ve mürekkeple yazabiliyordu.

Şaşırtıcı olan şe ise yazarın kendi başına çalışması, kalemi mürekkebe batırması ve tamamıyla mekanik olduğu halde herhangi bir enerji kaynağı kullanmamasıdır.

Bu robotun nasıl işlediğini ve yazarken hareketlerinin ne kadar doğal olduğunu, Profesör Simon Schaffer’ın yaptığı belgeselde görebilirsiniz..

Video, robotun işleyişini ve kağıda her harfi yazarken sanki canlıymışcasına bakışını net bir şekilde gösteriyor.

Yenilikçi bir mucit olan Pierre ayrıca The Draughtsman ve The Musician adlı iki diğer robot da tasarladı.

Bazı tarihçiler, Pierre’in yarattığı mekanizmalar nedeniyle bilgisayarın babası olduğunu söylüyor, en azından bilgisayarın temelleri için.

Bu ilginç robotlar halka sunulduğunda, insanlar basitçe hayran kaldı.

Karmaşık mekanizmayı anlamayan bazıları, makinelerin bazı türden şeytani bir güç tarafından ele geçirildiğini düşündü, ancak birçok kişi onları görünüşlerinden dolayı basit oyuncaklar olarak da kabul etti.

Leonardo da Vinci ve Nikola Tesla gibi, Pierre Jaquet-Droz da sadece zamanında mevcut olan teknolojinin çok ötesinde düşünen ve basitçe yanlış yüzyılda doğmuş başka bir vizyonerdi.

Bugünse, günümüz toplumu için ‘robot’ kelimesi, yapay zekaya odaklanan çok daha karmaşık bir sistem anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x