Sinop’ta askıya çıkarılan nükleer imar planlarına itiraz: Bilime ve hukuka aykırı

Akkuyu’nun ardından Sinop’ta yapılacak ikinci nükleer santrale karşı yıllardır mücadel eden Sinoplular, projeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı’nın resen onayladığı ve askıya çıkarılan imar planlarına itiraz etti.

Birgün’ün haberine göre Sinop Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanan Sinop Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri planların, teknik ve hukuksal olarak kabul edilemez olduğuna dikkat çekti ve itirazlarına ilişkin dilekçe verdi.

‘BİLİME VE HUKUKA AYKIRI’

Ardından açıklama yapan Sinop NKP Sözcüsü Murat Şahin, “Askıya çıkartılan imar planları, plan notları ve plan açıklama raporları bilimsel-teknik ve hukuksal olarak kabul edilemez niteliktedir. Bir başka deyişle yok hükmündedir. Bu dilekçelerimizin devamında söz konusu planların iptali için paydaşımız olan demokratik kitle örgütleri ile birlikte dava da açacağız” dedi.

Ülkenin elektrik ihtiyacı olmadığını belirten Şahin şunları söyledi:

Hiçbir ekonomik, toplumsal ve çevresel faydası bulunmayan, olası bir kaza ve saldırı sonrası etkileri yüzyıllarca devam edecek; pahalı, kirli, tehlikeli, atık sorunu çözülmemiş Sinop NGS projesi daha fazla kamu zararı doğurmadan iptal edilmedir.

Türkiye`nin kurulu gücü, tepe talepten bile iki kat fazladır. Elektrik tüketimi son üç yıldır artmamaktadır. Deniz ekosistemi ve Ekolojik açıdan korunan alanlar başta olmak üzere, bir kaza yaşanmasa bile nükleer santralin büyük bir ekolojik yıkım yaratacağı artık herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca, dünyada nükleer atıklar sorununa da halen bir çözüm bulunamamıştır.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x