Okul müdürünü öldüren 17 yaşındaki saldırganın ifadesi ortaya çıktı

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde özel bir lisede müdürlük yapan İbrahim Oktugan’a (74) silahlı saldırıda bulunarak ölümüne neden olan 17 yaşındaki Iraklı lise öğrencisi Y.K.’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlı, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

Şüpheli Y.K., savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak adam öldürme” suçundan tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

“HAYATİ VÜCUT BÖLGESİNE HEDEF ALARAK 2 EL ATEŞ ETTİ”

Olaya ilişkin detaylar ise savcılığın sevk yazısında ortaya çıktı.

Sevk yazısında, öldürülen Oktugan ile Y.K. arasında okulda ilişiğin kesilmesi ve aralarında geçen tartışma dolayısıyla husumet beslediğinin anlaşıldığı, 2023 Aralık ayında gerçekleşen olay sonrasında suça sürüklenen çocuğun ulaştığı ruhi sükunete rağmen fiilini planladığı şekilde icra ettiği, böylece Y.K.’nin eğitimci Oktugan’ı silahla hayati vücut bölgesine hedef alarak 2 el ateş ettiği ve hayatını kaybetmesine neden olduğu belirtildi.

“BU OLAYDAN DOLAYI YAŞANANLARI KENDİME YEDİREMEDİM”

Öte yandan, Y.K.’nin savcılıkta verdiği ifadesi ortaya çıktı. Y.K.’nin ifadesinde şunları söylediği öğrenildi:

“2023’ün ilk döneminin ortalarında başka bir okuldan bu özel liseye kaydoldum. Burada çeşitli sebeplerden hakkımda disiplin cezaları yazıldı, ben imzalamak istemedim. Aralık ayında sınıfımdayken disiplin cezalarından dolayı annemin geldiğini öğrendim. Müdür İbrahim Oktugan’ın odasına gittim, annemle oturuyorlardı. Anneme Arapça bir şeyler söylemek istediğim sırada müdür, ‘Burası Türkiye, benim okulumda kimse bu şekilde başka dil konuşamaz.’ dedi. Aramızda sözlü bir tartışma yaşandı. Annemin üzerine yürümesi üzerine polisi de aradık, daha sonra okulu terk ettik ve olaydan sonra bir daha okula dönmedim. Bizden aldıkları parayı da geri vermediler. Bu olaydan dolayı yaşananları kendime yediremedim.”

“SABAH ANNEME BÖREK ALACAĞIMI SÖYLEYEREK ÇIKTIM, OKULA GİDECEĞİMDEN KİMSENİN HABERİ YOKTU”

İfadesinde olaydan 1 gün önce aynı okulda okuyan birini gördüğünü ve aralık ayında yaşadığı olayın aklına geldiğini söyleyen Y.K. şöyle devam etti:

“Tekrar sinir oldum. Müdürün hala okulda olup olmadığını sordum. Hala orada çalıştığını söyleyince 4 Mayıs günü 10 bin lira karşılığında aldığım tabanca ile okula gitmeye karar verdim. Sabah anneme börek alacağımı söyleyerek çıktım, okula gideceğimden kimsenin haberi yoktu. Kapıya geldiğimde selam verdim, bir anda kapı açıldı. Kimseye bir şey söylemeden hızlı bir şekilde müdürün odasına geçtim. Masada oturuyordu, beni görünce ayağa kalktı.

“AMACIM AYAKLARINDAN VURMAKTI”

Amacım ayaklarından vurmaktı ama bir anda kolunu havaya kaldırınca bana vuracağını düşünerek koluna doğru ateş ettim. 2 mermim vardı, ikisi de karnına geldi. Bana saldıracağını düşünerek ateş ettim. Sonrasında hızlıca odadan çıkıp geldiğim kapıya yöneldim ve silahı yere doğru tutarak peşimden gelmeyin dedim. Kapıya koşup kapıyı zorladım, açılmayınca birinden açmasını rica ettim. Bir çocuk da kapıyı açtı.

“SİLAHI VE TELEFONUMU ALİBEYKÖY BARAJI’NA ATTIM”

Benim amacım öldürmek değildi, dövmekti. Eve geçtim ve börek götürdüm. Üzerimi değiştirdim. Bir süre sonra da silahı ve telefonumu Alibeyköy Barajı’na attım.”

ÖĞRENCİLERİ OKULA AKIN ETTİ

Öte yandan yaşanan olayın ardından İbrahim Oktugan’ın öğrencileri bugün okula akın etti.

Okulda oldukları sırada olayın gerçekleştiğini söyleyen bir öğrenci, Y.K.’nin 5 aydır okula gelip gelmediği sorusu üzerine, “Daha önce hiç gelmemişti, dün ilk kez geldi. Benim bir samimiyetim yoktu. İbrahim hoca çok iyiydi, yazık oldu hocaya. Artık diyecek bir şey yok. Normalde güvenlik vardı ama o da içeri gitti. İçeriye ne zaman gittiğini bilmiyorum ama aktif olarak çalışıyordu. Uzun zamandır çalışıyordu.” dedi.

OKTUGAN’IN MESLEKTAŞI YAŞANANLARI ANLATTI

İbrahim Oktugan’ın hayatını kaybettiği saldırı anını, aynı okulda öğretmenlik yapan Kadriye Deveci anlattı.

Saldırının ardından İbrahim Oktugan ile göz göze geldiğini belirten Deveci, “Patlama sesinden sonrasında odadan çıktığımda, hocamla yüz yüze gelip bir birimize baktık. Onun her tarafı kan içerisindeydi zaten. Ne olduğunu anlayamadım. Hocamla sadece göz göze geldiğimde, zaten üzerime doğru yığılmıştı.” diye konuştu.

“ANNESİYLE ARAPÇA KONUŞUNCA İBRAHİM HOCA ‘TÜRKÇE KONUŞUN ANLAMIYORUM’ DEMİŞ”

Deveci, “İbrahim hoca ile velisi arasında bir konuşma gerçekleşiyor. Öğrenci annesi ile Arapça konuşmaya başlıyor. Öğretmenimiz sadece, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ndeyiz. Türkçe konuşmak zorundasın. Senin konuştuğun dili ben anlamıyorum. Annene ne diyorsun?’ dedi. Bu orada çok sinirlendi. Odadan çıkardılar. Bir sürü feveranlık yaptı. Kendince farklı sebepler göstermeye çalıştı. Ama hiçbir şey yok. Hocamın üslubu o kadar iyidir ki. Ben 8 yıldır onunla çalışıyorum, bir kötü kelimesini duymuş değilim.” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SEN ÜYELERİ 10 MAYIS’TA İŞ BIRAKACAK

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Kemal Irmak, İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesini protesto etmek üzere 10 Mayıs Cuma günü iş bırakacaklarını açıkladı.

Irmak, eğitimcilere yönelik şiddet konusunda yarın TBMM’de siyasi partileri ziyaret edeceklerini ve basın toplantısı düzenleyeceklerini de ifade etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, Oktugan’ın öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesini protesto etmek için yarın TBMM ve valilikler önünde basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Iraklı lise öğrencisi Y.K. (17), iddialara göre geçtiğimiz aylarda disiplin suçları sonucu okuldan atıldı.

5 ay sonra okula gelen Y.K. dün, Oktugan’ın odasına girerek silahla 3 el ateş ettikten sonra kaçtı.

Öldürülen İbrahim Oktugan

Silah sesleri üzerine Oktugan’ın odasına giren öğretmenler durumu polis ekiplerine bildirdi.

İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, okul müdürünü ağır yaralı olarak hastaneye kaldırdı.

Saldırıdan önce okula gelen Y.K.’nin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Y.K.’nin okula giriş anı ve saldırının ardından elinde bulunan silahla kaçtığı anlar yer alıyor.

Y.K. polis ekipleri tarafından kısa sürede yakalandı. Hastaneye kaldırılan okul müdürü İbrahim Oktugan yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

SALDIRGANIN YARALAMADAN SUÇ KAYDI VAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da “Çalışmalar kapsamında Y.K. isimli şahıs aynı gün görevlilerce yakalanmış, şahsa yönelik yapılan sorgulamada, ‘taksirle yaralama’ ve ‘6136 SKM’ suçlarından kaydı olduğu belirlenmiş, ayrıca ‘kayıp şahıs’ kaydının olduğu da tespit edilmiştir.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x